הנהלת המקום

רחמים יקוטי

P1040831רחמים יקוטי נולד בשנת 1939 באיראן. עלה לישראל ב- 1951 יחד עם הוריו. כבר בנעוריו שימש רחמים מורה דרך לרבים מבני הנוער ביישוב. בתום שירותו הצבאי טיפל בארגונים של עולי איראן וביישובם בגליל. מכאן והלאה הפך לחלק בלתי נפרד מן ההוויה הגלילית.

בשנת 1958, במסגרת תפקידו בסוכנות היהודית, עסק בהדרכת עולים ובקליטתם ביישוביהם החדשים.

תפקיד מרכזי בחייו היה תקופת כהונתו כיו"ר וכמנכ"ל ארגון מושבי הגליל. הכינוי "מלך הגליל" שדבק בו, נבע ממערכת היחסים שרקם עם סובביו וקשריו עם משרדי הממשלה. לאחר שנים של ניסיון שהעניקו לו יכולת הנהגה והשפעה על המושבים באזור, על חקלאים מצליחים, עשרות מפעלים אזורים והעסקתם של 600 עובדים ובעלי תפקידים ועל הפעלת קואופרטיב הכולל צי של משאיות וכלי רכב נוספים.

בשנת 1963 נבחר רחמים על ידי ארגון הקניות לייסד את ארגון ההובלות למושבים, שבחלוף השנים הפך לארגון ארצי.

החל משנת 1971 ניהל את מכון התערובת "דגן", ששימש מקור להספקת התערובת לענף הלול והרפת, בפרק זמן קצר הקים את מכון התערובת "אסם הגליל", ששירת אלפי משקים בגליל אשר התעסקו בגידול עופות.

משנת 1977 במשך תשע שנים, רחמים יקוטי עמד בראש ארגון הקניות של מושבי הגליל, תאגיד שארגן תחת קורת גג אחת 48 מושבים. בתקופה זו רחמים ניהל את מאבקם של החקלאים להשגת אדמות חקלאיות ומכסות ייצור.

מלבד הישגיו ודאגותיו לרווחת החקלאים, דאג רחמים לקליטת בני המושבים וליווה את הקמת המצפים בגליל וסיים את תפקידו בשנת 1987 עם סיום הקדנציה.

פעילותו הציבורית של רחמים יקוטי הייתה חלק בלתי נפרד מאורח חייו לאורך שנים רבות.

במשך כ- 30 שנה, עד שנת 2000, שימש יו"ר ועד המושב עבדון. כמו כן שימש יושב ראש של עשרה מפעלים אזוריים, נמנה עם מקימי המועצה האזורית מעלה יוסף, ופעל כחבר הנהלת המועצה עד שנת 2001. עד היום הוא פעיל במפלגת העבודה והנו מראשי התאחדות עולי איראן.

בשנת 1988 הקים את בית הורים "רונית" ובשנת 2000 הקים את "עדנה" דיור מוגן המשמש דיור מוגן ובית החלמה.

בשנת 2007 פנו אל מר יקוטי רחמים תושבי עבדון כדי שייקח על עצמו את תפקיד פיתוח המושב.

כיום רחמים משמש כיו"ר האגודה החקלאית ויו"ר הועד המוניציפאלי.

בית הורים רונית עבר בשנת 2010 שדרוג כדי להתאימו לאוכלוסיה העצמאית.

המקום מונגש לנכים *

לוח שנה